

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.3 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 721
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40704
Ext.Price$0.40704
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40704 | $0.40704 |
| 10 | $0.34598 | $3.45980 |
| 25 | $0.32769 | $8.19225 |
| 50 | $0.31036 | $15.51800 |
| 100 | $0.29395 | $29.39500 |
| 300 | $0.27770 | $83.31000 |
| 500 | $0.26234 | $131.17000 |
| 1000 | $0.24982 | $249.82000 |
| 3000 | $0.23603 | $708.09000 |
| 5000 | $0.22300 | $1115.00000 |
| 10000 | $0.21555 | $2155.50000 |
